Case story

CE-mærkning af ladestation til elektriske drevne færger

I Oslo har de investeret i grønne færger, og efter planen skulle rutefærgerne udskiftes ved udgangen af 2021. I den forbindelse var SEAM AS ved at etablere en ladestation på havnefronten i Oslo til de nye elektrisk drevne færger. Process Engineerings rolle i projektet var at facilitere CE-mærknings workshops og oplære SEAM’s medarbejdere i CE-mærkning, dokumentation og teknisk dossier.

CE-mærkning logo på Europæisk flag

Kompetencer

Styregruppe
Projektledelse
Projekt/designingeniør
Specialistkompetencer
Tegneressourcer

Projektfaser

Feasibility study
Conceptual design
Basic design
Detailed design
Installation
Commissioning & handover

Processen

Process Engineering blev en del af projektet i designfasen, hvor det endnu er muligt at ændre på designet for at leve op til og dokumentere Maskindirektivets krav vedrørende Sundhed og Sikkerhed. SEAM AS ønskede selv at kunne håndtere CE-mærkningen. Derfor faciliterede vi workshops og risikovurderingsmøder og gav forskellige redskaber som instruktionshåndbog og guidelines, så de selv er i stand til at dokumentere, organisere det teknisk dossier og gennemgå VSSK (væsentlige sikkerheds- og sundhedskrav).

El-drevet færge i Oslo, Norge

Særligt er det vigtigt at få identificeret alle mulige risici og sikre, at man er i overensstemmelse med Maskindirektivet. Vores to medarbejdere i projektet gav derfor instruktion i risikovurdering ved at gennemgå risici, man skal tage stilling til; Er der fare for personsikkerhed? Er man sikker på, at færgen ligger stille under ladestationen? Hvad sker der, hvis færgen flytter sig?

På den måde gjorde vi det klart, hvordan kunden kan få rejst sikkerhedsspørgsmål ift. designet, afprøvet sin løsning, og at så længe der er risici, lever designet ikke op til Maskindirektivet eller andre direktiver, som også kan være relevante.

Projektet udførte vi fra vores kontor i København. Vi havde kontakt med kunden via Teams, og hver uge havde vi opfølgningsmøde, hvor vi gennemgik punkterne fra sidste møde.

El-drevet færge i Oslo, Norge

Ydelse og omfang af projektet

Har du et projekt, som du har brug for stærke ingeniørkompetencer til?

Så kontakt os og hør, hvordan vi kan være din rådgivende ingeniørpartner

Poul B. Jakobsen
Kontakt mig for mere information
Poul B. Jakobsen
CEO

Book et møde